Полнети перничиња

Полнети перничиња

Брзо и лесно подгответе вкусни полнети перничиња…

Состојки:

 • 250 гр брашно
 • 2 лажици масло
 • 175 мл вода
 • сол

Состојки за полнење:

 • 400 гр топло пире од компири
 • 250 гр изрендано тврдо сирење по желба
 • 2 лажици путер
 • 1 главица ситно сечкан кромид
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Измешајте ги состојките за тесто и оставте ги 20 минути. 
 2. Измешајте ги сите состојки за полнење. 
 3. Развлечете го тестото и пресечете кругови со големина од 6-7 см. Во секој круг ставете по лажица полнење. Преклопете го секое парче и добро затворете од страните. 
 4. Ставете го секое парче во врела вода и гответе 4-5 минути.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text