Запечен млад компир со кремав сос – највкусен рецепт за компир

Запечен млад компир со кремав сос – највкусен рецепт за компир

Направете вкусен запечен ручек со неодолива арома од рерна.

Состојки:

 • 1,5 кг млад компир
 • 3 лажици маслиново масло
 • 1 лажиче вегета
 • 150 гр сланина
 • 125 гр сирење
 • 150 гр кашкавал
 • 100 гр зденки
 • 100 мл млеко
 • бибер и сол

Подготовка:

 1. Се лупи и мие младиот компир и се сече на кришки, па се става во плех со вегета и маслиново масло и се става на загреана рерна на 200 степени да се пече.
 2. Се сече сланината на траки, се пржи кратко на масло, па се додаваат млеко и зденки, како и сирење. Се добива кемав сос со мешање.
 3. Се додаваат сол, бибер и вегета.
 4. Се прелива компирот и се запекува уште 15 минути.

Повеќе вести на Готви.мк:

Млади компири со сенф и пиво

Кремав компир во тепсија

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

 

 

 

singlepost_text