Откриен трикот: Ако лубеницата го има ова на неа е сочна – вака изберете ја правилната

Откриен трикот: Ако лубеницата го има ова на неа е сочна – вака изберете ја правилната

Сите сакаме сочна лубеница, но понекогаш колку и да мислиме дека знаеме да ја одбереме правата, може да згрешиме.За да не се разочарате, ова се совети како да ја одберете најубавата лубеница на пазар или во маркет.

Жолтата дамка е местото со кое лубеницата ја допирала земјата. Зрелите лубеници секогаш имаат жолта, некогаш дури и портокалова дамка, а не бела. Па, барајте лубеница со жолта дамка.

Исто така, колку повеќе има мрежа на кората, толку е посочна лубеницата.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Смути со лубеница

Смути за старт на денот

За диета здраво срце и висок притисок – една шолја е лек

Неодолив сок од јаболка

Сок од домати – витамини и супер вкус

Слатка зимница: Домашен сок од крушки

Чаша на ден и ќе бидете здрави како дрен

singlepost_text