Грчка салата со макарони

Грчка салата со макарони

Вкусна и освежувачка салата со макарони…

Состојки:

 • 450 гр макарони
 • 1,5 шолја излупени и исечкани краставици
 • 2 исечкани домати
 • 1 шолја исечкано фета сирење
 • 1/2 шолја тенко исечкан кромид
 • 1/4 шолја сечкани маслини
 • 2 лажички оригано

Состојки за сос:

 • 1/2 шолја бујон од пилешко или зеленчук
 • 2 лажици маслиново масло
 • 1 лажица сок од лимон
 • 1 лажичка сенф
 • 1 лажичка шеќер
 • 1 лажичка изгмечен лук
 • 1/4 лажичка бибер

Начин на подготовка:

 1. Згответе макарони во солена вода. 
 2. Зготвените макарони измијте ги со студена вода и добро исцедете ги. 
 3. Во голем сад тестенините измешајте ги со сите состојки и оставете ги на страна. 
 4. Во помал сад измешајте ги сите состојки за сос. Потоа прелијте го сосот преку макароните и добро измешајте. 
 5. Ставете во фрижидер еден час пред сервирање.

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство