Појадок со кој ќе ви се разубави утрото: Ѓевреци полни сирење

Појадок со кој ќе ви се разубави утрото: Ѓевреци полни сирење

Додека уште не е пеколно топло, направете го најсвкусниот појадок.

Ѓевреци полнети со сирење, ова е рецептот:

Состојки:

 • 2 јајца
 • 1 шолја кисело млеко
 • ½ лажички сода
 • 2 лажици масло
 • малку сол
 • малку шеќер
 • 100 гр сирење
 • ½ лажички црвен пипер
 • оригано
 • 500 гр брашно
 • масло за пржење

Начин на подготовка:

 1. Се матат јајцата со шеќер, сол, црвен пипер и оригано, а киселото млеко се меша со сода па се додаваат.
 2. Се става и масло и издробено сирење.
 3. Се става брашното во вангла, се прави дупка, па се става смесата и се меси тесто.
 4. Се развлекува и се вадат кругови со шолја, па се прават и на средина помали кругови, да добиете форма на ѓеврек.
 5. Се загрева амсло и се пржат, со внимавање да не загорат.

 

 

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Преку 20 мафини од една смеса

Бургер погачи

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

 

singlepost_text