Бифтек на жар

Бифтек на жар

Рецепт за сите кои сакаат добро парче бифтек…

Состојки:

  • 4 поголеми бифтеци
  • 2 лажици маслиново масло
  • сол
  • свежо мелен бибер

Начин на подготовка:

  1. Месото извадете го од фрижидер и оставете го да поприми собна температура. 
  2. Подгответе оган на скара и кога температурата ќе биде средно јака ставете ги бифтеците на скара. Печете ги 4-5 минути од секоја страна. 
  3. После печењето оставете ги бифтеците 5 минути да одморат пред да почнете со сечење и сервирање.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text