Брза торта со многу овошје и пишкоти – лесен вкус, идеално за горештините

Брза торта со многу овошје и пишкоти – лесен вкус, идеално за горештините

Направете едно ново и вкусно откритие во морето на рецепти. Торта со многу овошје и пишкоти.

Состојки:

 • 200 мл слатка павлака
 • 500 мл јогурт
 • 200 гр пишкоти
 • 200-500 гр вода по избор
 • 15 гр желатин
 • 3 јајца
 • 150 гр шеќер во прав

Начин на подготовка:

 1. Се матат жолчките со шеќер, па се ставаат на пареа 10 минути, се тргаат и ладат.
 2. Се матат белките и се додаваат во жолчките па се мати се убаво.
 3. Се става желатин во 100 мл вода.
 4. Се мати посебно павлаката па се додава јогурт и се меша, се додава во жолчките и се соединува.
 5. Се става растопениот желатин и се меша.
 6. Се става фолија на калап, се става малку од филот, па некое исечено овошје по желба, па ред пишкоти и така додека има фил и пишкоти.
 7. Се декорира горе со овошје.
 8. Се лади и служи.

Повеќе десерти на Готви.мк:

Домашен овошен сладолед

Смеса од три состојки: Бомбици, торта или колач

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

 

singlepost_text