Повкусно од банана сплит: Десерт со карамел и банани како од слаткара

Повкусно од банана сплит: Десерт со карамел и банани како од слаткара

Нешто повкусно и од банана сплит. Направете банана со караме прелив, брз и лесен десерт.

Состојки:

  • ½ шолји путер 
  • 1 шолја шеќер 
  • 1 ¼ шолји слатка павлака 
  • 4 банани на кругови

Подготовка:

  1. Се топи путерот на оган, се додава и шеќер и се вари додека не добие кафена боја. 
  2. Се додава постепено павлаката и се остава минута да врие. 
  3. Се стафаат бананите на тава да се загреат, се ставаат во чинија, а врз нив филот.

 

 

Повеќе десерти на Готви.мк:

Домашен овошен сладолед

Смеса од три состојки: Бомбици, торта или колач

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

 

singlepost_text