Предлог за ручек: Пилешко во црвен сос

Предлог за ручек: Пилешко во црвен сос

Вкусен и брз ручек – неодоливо пилешко во црвен сос…

Состојки:

 • 1 кг пилешки батаци
 • 200 мл домати во конзерва
 • 1 кг домати
 • 250 гр моцарела
 • маслиново масло
 • босилек
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Батаците измијте ги и наредете ги во тенџере па прекријте ги со вода. 
 2. Посолете и побиберете и гответе додека месото не омекне. 
 3. На маслиново масло пропржете ситно сечкан кромид и лук па додајте доматен сос. 
 4. Во намастена тепсија наредете батаци, прелијте ги со сос и наредете сирење. 
 5. Печете во рерна загреана на 180 степени 20 минути.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

 

singlepost_text