Не сте јаделе повкусен ориз со пилепко – спремете го вака и сите ќе бараат репете

Не сте јаделе повкусен ориз со пилепко – спремете го вака и сите ќе бараат репете

Вкусен ориз со многу пилешко. Брз и лесен ручек за сите.

Состојки:

 • пилешко
 • 1 лажиче вегета
 • 1 кромид
 • вода
 • 100 мл масло
 • 1 морков
 • Бибер
 • сол
 • магдонос

Начин на подготовка:

 1. Се става пилеко количина по избор во зависност од тоа колку луѓе сте, се сече ситно или се цепка и се става вегета, па се пече 30 минутиво длабока тепсија.
 2. Се сече кромидот ситно, се сече и излупениот морков, се ставаат зачини и магдонос, па се мие и оризот и се става со смесата, па се се става на месото.
 3. Се става вода и се враќа да се пече на околу 200 степени додека не испари водата.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Посна чорба со ориз

Вкусна крем чорба од ориз

Постои еден трик за да не се згусне оризот

Пита со ориз и праз

Направете кремава ориз салата

Салата од ориз и колбас

 

 

singlepost_text