Не се пече: Торта со јагоди без брашно (Видео)

Не се пече: Торта со јагоди без брашно (Видео)

Искористете го омиленото летно овошје и направете кремаст и освежувачки десерт за вашите домашни. Оваа феноменална торта брзо се прави, во неа нема брашно и што е најважно не се пече.

Состојки:

 • 1 л млеко
 • 2 пудинга од јагоди
 • 6 лажици гриз
 • 300 гр јагоди
 • шеќер
 • ванилин шеќер
 • 100 гр чоколадо
 • 200 гр шлаг крем
 • 200 мл слатка павлака

Начин на подготовка:

Directions

 1. Во 500 мл млеко додајте шеќер по желба, ванилин шеќер, додајте чоколадо и згответе 6 лажици гриз. Ставете во плех намастен со масло. 
 2. Згответе пудинг во останатото млеко со шеќер по желба. 
 3. Пудингот изладете го па измешајте го со разматен шлаг и ставете го на изладениот гриз. Оставете да стегне па додајте разматена слатка павлака. 
 4. Оставете ја тортата во фрижидер 1-2 часа па сечете по желба и послужете.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text