Ролнички со кашкавал во тава – се топи и тече, деликатес на денот

Ролнички со кашкавал во тава – се топи и тече, деликатес на денот

Направете вкусни домашни ролнички со кашкавал.

Неодолив деликатес:

Состојки:

 • 1 кг. брашно
 • 50 гр. маргарин
 • 2 чешни лук
 • 2 лажички шеќер
 • 2 лажички сол
 • 500 мл. млеко
 • 50 гр. свеж квасец
 • 1 јајце
 • кашкавал

Подготовка:

 1. Се раствара квасецот со шеќер и топло млеко, се остава десетина минути да се активира.
 2. Се става потоа во брашното, се меси меко тесто со сите состојки, освен кашкавал кој е за фил.
 3. Се покрива и остава да нарасне.
 4. Се ренда кашкавалот, се расукува тестото, се става кашкавал, а по желба може да си додадете и нешто друго.
 5. Се прави ролат и се сече на делови, па се премачкува тава со масло и се редат ролничките.
 6. Се оставаат уште 20 минути да нараснат.
 7. Се премачкуваат со јајце и две лажици млеко, се става рендан кашкавал и се печат на 200 степени 20 минути.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

 

 

 

singlepost_text