Сите ќе се разбудат од мирисот и ќе сакаат да пробаат: Посни кифлички меки како перниче

Сите ќе се разбудат од мирисот и ќе сакаат да пробаат: Посни кифлички меки како перниче

Направете вкусни посни кифлички за постот.

Состојки

 • 1 кг брашно тип 400
 • 500 мл вода
 • 1 квасец
 • 3 лажички шеќер
 • 1 лажичка сол
 • 100 мл масло
 • 1 посен маргарин
 • сусам

Начин на подготовка:

 1. Во 500 милилитри топла вода се раствара квасецот со лажиче шеќер и се остава да нарасне, па се става брашното во ванглата потоа со останатиот шеќер и сол, вода и 100 милилитри масло.
 2. Се меси да не се лепи.
 3. Се дели тестото на топли, и по желба правите поголеми или помали кифлички, ги расукувате топките, може д аставите фил по желба и ги сечете, па правите кифли.
 4. Се редат во плех подмачкан со посен маргарин, па се сотаваат малку да нараснат.
 5. Се става сусам и се печат на 200 степени додека не поруменат.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

 

 

singlepost_text