Ручек за помалку од половина час: Пилешко со печурки, ќе замириса домот

Ручек за помалку од половина час: Пилешко со печурки, ќе замириса домот

Направете вкусен ручек за половина час, кој често ќе се наоѓа на вашата трпеза.

Состојки:

  • 500 гр. пилешко
  • 250 гр. шампињони
  • 150 гр. кашкавал
  • 100 гр. гауда
  • 3 јајца
  • 1 чешне лук

Подготовка:

  1. Се сече пилешкото на коцки, се ставаат зачини, се пржи на тава со масло и се додаваат измиените и сечени печурки.
  2. Се ставаат сечениот лук и зачини, па се става се во тепсија со малку масло, а горе се става мешавина од јајца и двата вида кашкавал.
  3. Се пече на 180 степени 20 минути.

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text