Тесто за пица со пиво: Проверено добар рецепт за крцкав специјалитет

Тесто за пица со пиво: Проверено добар рецепт за крцкав специјалитет

Ви претставуваме никогаш полесен рецепт за тесто за пица!

Состојки:

  • 500 гр брашно
  • 1,5 дл млеко
  • 2 дл пиво
  • 4 лажици маслиново масло
  • 1 лажичка сол
  • 40 гр квасец
  • 1 лажичка шеќерyour list items here

Начин на подготовка:

  1. Брашното, шеќерот, солта и маслиновото масло ставете ги во сад. Млекото, пивото и квасецот загрејте ги. Сè заедно измешајте и замесете тесто. 
  2. Тестото за пица развлечете го по плехот со намастени раце, никогаш не го развлекувајте со сукало.
  3. Нредете пица со состојки по желба, испечете и уживајте во совршениот италијански специјалитет!

Повеќе вести на Готви.мк

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

 

 

singlepost_text