Крокети со пармезан и павлака – за пиво, пријатели и ручек

Крокети со пармезан и павлака – за пиво, пријатели и ручек

Направете вкусни крокети со пармезан и павлака.

Ова е рецептот:

Состојки:

  • 300 гр. варен компир
  • 2 јајца
  • 100 гр. брашно
  • 2 лажици млеко
  • 15 гр. рендан пармезан
  • 2 јајца за поховање
  • презла и магдонос

Подготовка:

  1. Компирот се вари и се пасира, се додаваат јајца и брашно, врело млеко и пармезан, па се прави тесто и се вадат топчиња.
  2. Се валкаат во изматени јајца, презла и магдонос, па се пржат додека не поруменат на масло.
  3. Супер за со павлака.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт