За сите оние кои не јадат месо: Наједноставните плескавици од зеленчук

За сите оние кои не јадат месо: Наједноставните плескавици од зеленчук

Доколку не јадете месо, еве идеален рецепт за вас – едноставни плескавици од зеленчук.

Состојки:

 • 300 гр компири
 • 150 гр моркови
 • 3 црвени пиперки
 • 150 гр сирење
 • 1 јајце
 • 2 лажици сечкан магдонос
 • 1 лажица сол
 • бибер
 • зачин

Начин на подготовка:

 1. Компирите и морковите згответе ги и пропасирајте ги. Додајте сечкани пиперки, изгмечено сирење и јајце. 
 2. Додајте ги останатите зачини и кратко разматете со миксер. Ако смесата е премека додајте трошки. 
 3. Направете плескавици, панирајте ги и испржете ги.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

singlepost_text