Четири вида колачи од една смеса – десерт без печење на горештините, плус посна варијанта

Четири вида колачи од една смеса – десерт без печење на горештините, плус посна варијанта

Посни се, вкусни и од една смеса се прават различни видови колачи.

Ова е совршен десерт:

Состојки.

 • 350 гр. шеќер
 • 1 дл. вода
 • 150 гр. ореви
 • 150 гр. мелени бисквити
 • 100 гр. чоколадо
 • 125 гр. маргарин
 • кокос

 

Подготовка:

 1. Од оваа смеса се прават разни колачи.
 2. Се става шеќерот со вода и се додава маргарин, па се додава чоколадото, мелените бисквити и ореви.
 3. Се меша се убаво на оган да се стопи чоколадото.
 4. Се прават топчиња и се валкаат во кокос.
 5. Може да направите и штангли, гнезда или коцки, или топчиња.

 

Повеќе десерти на Готви.мк:

Домашен овошен сладолед

Смеса од три состојки: Бомбици, торта или колач

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

singlepost_text