Нема повкусен пролетен десерт: Вишни во сос

Нема повкусен пролетен десерт: Вишни во сос

Подобар пролетен десерт не можете ни да замислите, вишни во сос.

Состојки:

  • 150 гр. Слатка павлака
  • 50 гр шеќер
  • 150 гр вишни
  • 1/3 кеси желатин
  • ванила

Подготовка:

  1. Се загрева слатката павлака со желатин и ванила, па се трга.
  2. Се става водата со шеќер да врие, па се ставаат и вишните.
  3. Потоа се става во чаша, наизменично од двата фила.

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

 

singlepost_text