Го започнувате денот со шолја кафе? – ова му се случува на телото, има и позитивни дејства

Го започнувате денот со шолја кафе? – ова му се случува на телото, има и позитивни дејства

Често се водат полемики околу кафето и неговото штетно или корисно влијание на телото, а како што пренесува Би-Би-си, според ново истражување, ова се сите предности кои ни ги носи омилениот напиток за секое годишно време.

Штити од Паркинсова болест, иако до крај влијанието не е истражено.

Исто така, помага и за будење на телото, за здравје на црниот дроб.

Превенира и рак.

Луѓето кои редовно пијат кафе според студијата, живеат подолго.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Зимско кафе

Билка од која се прави здраво кафе

Чај за цел спектар болести

Природен лек за голем гинеколошки проблем

Сок од цвекло за слабеење

Сок кој пука од витамини

Природен лек за бактерии во желудникот

 

singlepost_text