Посни полнети пиперки со посебен фил – деликатес за големиот пост

Посни полнети пиперки со посебен фил – деликатес за големиот пост

Направете вкусен посен оброк за Петровденскиот пост.

Ова е рецептот за полнети пиперки на посебен начин:

Состојки.

 • 8 пиперки
 • 200 грара буковка
 • 500 грама пченица
 • 3 чешни лук
 • 100 грама домати
 • 300 грама праз
 • малку црвен пипер
 • босилек

Подготовка:

 1. Се сече лукот со праз, се сечат и печурките, се ситни се на коцки и се динстаат со малку црвен пипер, па претходно сварената и измелена пченица.
 2. Се додаваат и зачини по вкус, босилек и се полнат пиперките.
 3. Се затвараат со домати и се печат со фолија на 180 степени 30 минути.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт