Посни ќофтиња од компир – вкусен ручек за постот, повкусни се од оние со месо

Посни ќофтиња од компир – вкусен ручек за постот, повкусни се од оние со месо

Направете вкусни посни кнедли со компири за постот.

Состојки:

  • 500 грама компир
  • 500 грама брашно
  • презла
  • сол

Подготовка:

  1. Се вари компирот со лушпа, се лупи и се пасира со сол и брашно.
  2. Се прави тесто и се развлекува малку, се вадат делови и се пуштаат во солена вода која врие.
  3. Ќе испливаат на површина.
  4. Се валкаат потоа во презла и се служат како прилог.

Повеќе вести на Готви.мк:

Млади компири со сенф и пиво

Кремав компир во тепсија

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

 

singlepost_text