Мафини со кокос и чоколадо – десерт од кој ќе замириса домот, брз и евтин

Мафини со кокос и чоколадо – десерт од кој ќе замириса домот, брз и евтин

Направете вкусни чупави мафини за помалку од 30 минути во кујната.

Состојки:

 • 3 јајца
 • 150 гр. шеќер
 • 125 мл. масло
 • 100 мл. млеко
 • 280 гр. брашно
 • 1 прашок за пециво

Глазура:

 • 50 гр. путер
 • 25 гр. шеќер
 • 70 гр. чоколадо за готвење
 • 100 мл. слатка павлака
 • 70 гр. кокос

Подготовка:

 1. Се двојат белките од жолчките и се матат белките со шеќер, па се додаваат едно по едно жолчките и се мати со миксер.
 2. Се додаваат млеко и масло, половина брашно и прашок за пециво, па останатото брапно и се мати се убаво и се става во калап за мафини, да се пече на 180 степени 20 минути.
 3. Растопете путер во тава со шеќер, па додајте го искршеното чоколадо, па павлаката и мешајте.
 4. Нека се лади, па потопете ги оладените мафини и наросете кокос.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Тече чоколадо, а врз него малини

Брзи корнфлекс корпи

Брзи пуслици

Алва торта

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

 

 

 

 

 

singlepost_text