Капричиоза салата: Нов вкус кој е поубав од шопска и мешана

Капричиоза салата: Нов вкус кој е поубав од шопска и мешана

Направете салата со посебно име – Капричоза салата.

Состојки:

 • Зелена салата
 • 2 краставици
 • 3 моркови
 • 1 црвена пиперка
 • 2 дл. кисела павлака
 • магдонос
 • 3 лажици вински оцет
 • сол и бибер
 • масло

 

Подготовка:

 1. Во чинија за салата се става измиената и исечена марула, па коцки краставица и пиперка, па морковите изрендани на покрупно.
 2. Се прави прелив од масло и оцет, сол и бибер и се става врз салатата па се меша.
 3. Се става на средина павлаката со магдонос.

 

Повеќе Готви.мк рецепти:

Мимоза салата во ново руво

Брза крем салата со јогурт

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

 

singlepost_text