Започнете го денот со мирисно печиво: Уштипци по стар рецепт

Започнете го денот со мирисно печиво: Уштипци по стар рецепт

Започнете го денот со вкусно и мирисно печиво…

Состојки:

  • 1/2 коцка квасец
  • 100 мл млако млеко
  • 0,5 кг брашно
  • 1 јајце
  • 1 лажичка сол
  • 1 лажичка шеќер

Начин на подготовка:

  1. Квасецот ставете го да се подигне во млако млеко со шеќер па замесете тесто со останатите состојки. Оставете да се подигне додека масата двојно не се зголеми. 
  2. Со лажица вадете од тестото и пржете во загреано масло. Вртете ги уштипците додека не потемнат од сите страни.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text