Протеинска салата: Омилениот оброк на Ријана кој чини помалку од 100 денари

Протеинска салата: Омилениот оброк на Ријана кој чини помалку од 100 денари

Познатата пејачка Ријана со читателите на Esquire го споделила омилениот рецепт за салата која е хранлива, евтина и брзо се подготвува.

Состојки:

 • 100 гр варени леблебии
 • 1/2 мала краставица
 • 1/2 свеж домат
 • 2 парчиња кромид
 • сол
 • бибер
 • 1 лажица маслиново масло
 • листови босилек за украсување

Начин на подготовка:

 1. Потопете ги леблебиите во вода пред да ги зготвите, па термички обработете ги на вообичаениот начин. За рецептот можете да користите и варени леблебии од конзерва. 
 2. Измешајте леблебии со исечкани кромид, свежа краставица и домат. 
 3. Сè заедно добро измешајте, посолете, побиберете и налијте со маслиново масло.

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

singlepost_text