Посна тава со многу зеленчук и печурки – вкусен ручек за постот

Посна тава со многу зеленчук и печурки – вкусен ручек за постот

Направете вкусен ручек за големиот пост со зеленчук во тава.

Ова е рецептот:

Состојки:

 • 1 кг зелка
 • 400 грама морков
 • 600 грама грашок
 • 350 грама печурки
 • малку пченка
 • 1 кромид
 • магдонос
 • вегета
 • сол
 • бибер

Подготовка:

 1. Се динста на вода кромидот исечен ситно, со излупениот и исечен морков и грашок, па по 20 минути крчкање се става и зелката покрупно сечена, пченка и се става вода.
 2. Се ставаат вегета, сол, бибер и магдонос и се вари додека не омекне, па пред крај се ставаат и печурки.

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

 

 

singlepost_text