Обичниот ориз може да стане деликатес: Додадете фета и добивате нешто превкусно

Обичниот ориз може да стане деликатес: Додадете фета и добивате нешто превкусно

Најубавиот ориз кој сте го пробале. Направете рецепт со фета.

Состојки:

 • 2 шолји ориз
 • 3 шолји пилешки бујон
 • ¾ шолји фета
 • ½ шолји рендан морков
 • ¼ шолји магдонос
 • 1 лимон
 • сол
 • бибер

 

Подготовка:

 1. Се става бујонот во шерпа, сол и бибер и половина моркови, па ориз и се вари 15 минути.
 2. Се меша со лажица, па се додаваат морковите кои останаа, кора од лимон нарендана, магдонос и сокот од лимон, масло.
 3. Се меша и се додава фетата.
 4. Уживајте.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Посна чорба со ориз

Вкусна крем чорба од ориз

Постои еден трик за да не се згусне оризот

Пита со ориз и праз

Направете кремава ориз салата

Салата од ориз и колбас

singlepost_text