За имунитет, детоксикација и метаболизам – кафето заменете го со ова

За имунитет, детоксикација и метаболизам – кафето заменете го со ова

Хибискусот е лековита билка која старите Еѓипќани ја користеле за лекување на респираторните и кардиоваскуларните проблеми.

Чајот од хибискус е многу здрав и корисен, помага за многу болести, а поради моќното дејство се користи и во препаратите за козметика.

Го исфрла вишокот вода од телото, претставува добар извор на железо, а го јакне и имунитетот, помага за добар метаболизам.

Добар е овој чај и за црниот дроб, а има и лаксативни својства.

Ви требаат 2 децилитри вода и една лажица сув цвет од хибискус, се пораруваат и се цеди и пие.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Чај за желудникот – нема да имате мака

Чај кој лекува од сите болести и чисти од отрови

Чај против слабокрвност

Домашни чајни кекси

Чај од шумска јагода

Чај од леска – малкумина знаат колку лекува

 

singlepost_text