Вкусен посен ручек со компири – брзо и вкусно

Вкусен посен ручек со компири – брзо и вкусно

Вкусен и брз ручек со компир и блитва.

Неверојатно вкусен рецепт:

Состојки:

  • 1 кг. блитва
  • 1 кг. компир
  • 3-4 чешни лук
  • сол
  • јаболков оцет

Подготовка:

  1. Блитвата се чисти, мие и се вари во солена вода.
  2. Се вари и компирот во солена вода, се цеди, па заедно се сечат со блитвата и се пасираат.
  3. Се ставаат зачини и се става оцет.

 

Повеќе вести на Готви.мк:

Млади компири со сенф и пиво

Кремав компир во тепсија

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

 

singlepost_text