Мини пица полжавчиња кои се прават за 5 минути – богат фил по ваш вкус

Мини пица полжавчиња кои се прават за 5 минути – богат фил по ваш вкус

Мини пица полжави со богат фил, за вечера, појадок или мезе. Супер се и за оброк кој се носи на работа.

Состојки:

 • 300 гр брашно
 • 1 лажиче прашок за пециво
 • 185 мл млеко
 • 50 грама маргарин

Состојки.

 • шунка
 • печурки
 • кашкавал
 • оригано
 • кечап

Подготовка:

 1. Сите состојки за тесто убаво се месат во една вангла, па се развлекува тестото, се става филот, па се сече на 12 дела.
 2. Се печеат на загреана рерна на 200 степени 20 минути.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

 

 

 

singlepost_text