Њоки со сос од печурки

Њоки со сос од печурки

Њоки со сос од печурки се вистински избор за ручек. Лесно се подготвуваат, а вкусот воодушевува!

Состојки:

 • 1 кг њоки
 • сол
 • 1 вреќичка крем супа од печурки со маслиново масло
 • 300 мл вода
 • 100 мл павлака за готвење
 • 1/2 лажичка оригано
 • 1 лажичка коњак
 • 40 гр тврдо сирење
 • 1 лажичка исечкан магдонос

Начин на подготовка:

 1. Содржината од вреќичката крем супа ставете ја во 300 мл млака вода и мешајте додека супата не зоврие. 
 2. Гответе на слаб оган пет минути непрекинато мешајќи. Пред крај додајте павлака за готвење, оригано и коњак.
  Њоките згответе ги во благо посолена вода. Топлиот сос прелијте го преку њоките, посипете со сирење, магдонос и послужете.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

singlepost_text