Не сте јаделе повкусни модри патлиџани – тава деликатес совршена за тартар

Не сте јаделе повкусни модри патлиџани – тава деликатес совршена за тартар

Повкусни модри патлиџани не сте пробале. Ручек за оцена дест, супер за тартар или друг сос.

Состојки:

 • 3 модри патлиџани
 • 400 гр излупени домати
 • 3-4 чешни лук
 • масло за пржење
 • сол
 • вегета
 • магдонос
 • 1 лажиче шеќер
 • брашно за валкање

 

Подготовка:

 1. Се лупи модриот патлиџан и се сече на кругови, па се ставаат во тава, се става сол и ладна вода колку да се прекријат.
 2. Нека стојат 20 минути така.
 3. Измијте ги и исушете ги на крпа за кујна, па загрејте масло.
 4. Ставете ги модрите патлиџани во брашно од двете страни, па испржете ги.
 5. Ставете ги ги доматите исечени на дното на тава за печење, ставете ги модрите патлиџани горе, па и остатокот од доматите.
 6. Ставете зачини, шеќер и пола шолја вода.
 7. Печете на 200 степени додека не изврие водата, а декорирате со магдонос.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула