Леден колач со крем и јагоди – брз десерт за горештините

Леден колач со крем и јагоди – брз десерт за горештините

Вкусен леден и овошен колач идеален за периодов.

Ова е рецептот:

Состојки:

 • 8 белки
 • 400 гр. шеќер

Фил:

 • 8 жолчки
 • 200 гр. шеќер во прав
 • 200 гр. мелени бисквити
 • 1 маргарин
 • 100 мл. млеко
 • 800 гр. јагоди свежи
 • 2-3 кеси шлаг

Подготовка:

 1. Се матат белките со шеќер. Се пече кората на 150 степени 25 минути во плех со хартија.
 2. Се матат жолчките со шеќер, се става и маргарин, мелени бисквити и млеко.
 3. Се става пола фил на кората, па исечени јагоди, па друга половина фил, па горе шлаг кој ќе го спремите според упатството на кесето.
 4. Горе декорирајте со јагоди и оладете.

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

 

 

 

 

singlepost_text