Мекици меки како перничиња – евтин рецепт за цело семејство

Мекици меки како перничиња – евтин рецепт за цело семејство

Направетеги најмеките и највкусните мекици за појадок за цело семејство.

Состојки.

 • 200 мл млеко
 • 1 сув квасец
 • 2 јајца
 • 1 лажиче шеќер
 • 1 лажиче сол
 • 3 лажици масло
 • 600 гр брашно
 • масло за пржење

Начин на подготовка:

 1. Се раствара квасецот со топло млеко и шеќер, па се остава да се активира, а потоа се става во средина на брашното во еден сад.
 2. Се ставаат и јајцата, сол и масло, се меша и се меси меко тесто.
 3. Се прекрива со фолија и се остава да нарасне, се вадат 12-13 топки и се прават мекици од нив, па се пржат на загреаното масло.
 4. Се ставаат на салфета да впијат, па се служат со сирење и јогурт или павлака.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Турски погачи

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

 

 

singlepost_text