Еве како кокосовото масло делува на нашата кожа на лицето

Еве како кокосовото масло делува на нашата кожа на лицето

Кокосовото масло има навистина сјајни предности како за нашата кожа, така и за нашето здравје. Исклучителни ефекти се постигнуваат доколку го користиме за нега на лицето.

Со оглед на тоа што кокосовото масло не е премногу скапо, многу лесно можеме да дојдеме до него и да го набавиме. Ова масло е честа состојка во разни креми и козметички препарати, но секогаш подобро е да користите нешто во природен облик.

Како да го користите кокосовото масло за нега на лице?

Можете да го користите за вечерно чистење и нега на лицето. Ова масло има антибактериски ефект, па е одлично и во случај на дерматитис. За ефикасно да го исчистите лицето, истријте го лицето и вратот со масло со кружни движење на прстите. Пожелно е така да го оставите некое време, или преку ноќ, а кога ќе се пробудите измијте го лицето.

Напомена: Природните рецепти не се замена за традиционалната медицина, ниту за лекарствата препишани од доктор. Природните рецепти служат само како додатоци во исхраната и превенција. Не ги употребувајте доколку сте преосетливи на некоја од природните намирници.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

singlepost_text