Ќофтиња од компир, шунка и зденка – не сте пробале нешто повкусно

Ќофтиња од компир, шунка и зденка – не сте пробале нешто повкусно

Направете вкусен ручек со компири, кој има супер арома.
Брзо и лесно, ова е рецептот:

Состојки:

 • 500 гр компири
 • 100 гр шунка
 • 100 гр кашкавал
 • 100 гр зденки
 • 2 јајца
 • 2 струка млад лук
 • сол
 • масло

Подготовка:

 1. Се мие компирот и се вари, па се лупи и мие со ладна вода. Се пасира.
 2. Се сече ситно младото лукче, се сече и шунката и зденките, па се додава се во компирот.
 3. Се ставаат јајцата и сол, па се меша додека не се добијат ќофтиња.
 4. Се редат во плех за печење со масло и хартија.
 5. Се печат на претходно загреана рерна на 200 степени додека не добијат кора и златна боја.
 6. Горе ставете им кашкавал пред крај на печење и оставете уште 5 минути да се растопат во рерна.

Повеќе вести на Готви.мк:

Млади компири со сенф и пиво

Кремав компир во тепсија

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт