Грав на италијански начин: Ваков се уште не сте пробале

Грав на италијански начин: Ваков се уште не сте пробале

Грав подготвен на италијански начин – извонреден ручек за мени без месо!

Состојки:

 • 300 гр грав
 • 3-4 главици кромид
 • 500 гр домати (излупени)
 • 1/2 лажичка шеќер
 • 2 шолји исечкан магдонос
 • 1 лажичка оригано
 • масло
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Потопете го гравот околу 2 часа, потоа обварете го во солена вода и кога ќе биде добро зготвен, исцедете го. 
 2. На малку масло пропржете кромид исечкан на крупни парчиња. Додајте домати, шеќер и грав, оригано, сол и бибер и сè гответе на тивок оган околу 20 минути. На крај додајте магдонос.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text