Француска салата од 5 состојки – најбрз и најевтин рецепт за слави

Француска салата од 5 состојки – најбрз и најевтин рецепт за слави

Ако сакате нешто едноставно и вкусно на трпезата, ова е рецепт за вас.

Француска салата со 5 намирници:

Состојки.

  • 4 рендани јаболка
  • 4 рендани моркови
  • 8 варени рендани јајца
  • кашкавал
  • посен мајонез

Подготовка:

  1. Се ставаат јаболката, па моркови, па јајца, па рендан кашкавал во сад.
  2. Секој слој се премачкува со мајонез освен последниот.

 

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата од се по нешто

Мимоза салата во ново руво

Брза крем салата со јогурт

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

 

 

singlepost_text