Повкусно од пудинг и крем: Десерт со банани од микро

Повкусно од пудинг и крем: Десерт со банани од микро

Направете највкусен десерт со банани. Лесно и брзо без мака.

Ова е рецептот за крем од банани:

Состојки:

  • 6 банани
  • 3 јајца
  • 1 лажица млеко
  • 1 лажица шеќер во прав
  • ½ сок од лимон

Подготовка:

  1. Бананите се лупат и се оставаат во сад прелиени со сокот од лимон и шеќер во прав.
  2. Се ставаат во микро на најсилна температура околу 2 минути.
  3. Изматете јајца со млеко па ставете ги на бананаите, па пак запечете во микро.
  4. Се сервира топло со шеќер во прав.

Повеќе десерти на Готви.мк:

Домашен овошен сладолед

Смеса од три состојки: Бомбици, торта или колач

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

 

singlepost_text