Брокулата е чудесна намирница – само таа ја убива бактеријата на која не делува ни лек

Брокулата е чудесна намирница – само таа ја убива бактеријата на која не делува ни лек

Брокулата е карактеристична со својот специфичен вкус, се јаде и плодот и листовите, а има бројни витамини како А, Б1, Б2, Е и Ц.

Има и доста влакна и бета-каротен, а помага за дијабетес, за срцето и холестеролот, за болестите на коските, болките, а се смета дека ги убива и станиците на ракот.

Со право е во групата на едни од најздравите намирници на светот со малку калории, па така помага освен за здравје и за слабеење.

Со неа се победува и тешката бактерија на желудникот, хеликобактери, отпорна на лекови.

Се употребува варена, печена, за супа, салати, чорби, ручеци…

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Јадете тестенини пред спиење – тоа е грешка

Вегетаријански сос за тестенини

Нова идеја за тестенини

Тестенини со сос од печурки

тестенини со кајмак

Тава со тестенини

singlepost_text