Торта летна кралица – полна јагоди и малини

Торта летна кралица – полна јагоди и малини

Направете вкусна торта. Кралица на летото.

Состојки.

 • 4 јајца
 • 2 лажици масло
 • 10 лажици шеќер
 • 3 лажици млака вода
 • 10 лажици брашно
 • 1 кесе прашок за епциво

Фил:

 • 0,5 л млеко
 • 7 лажици шеќер
 • 2 пудинзи од јагода
 • 300 гр јагоди
 • 100 гр шлаг
 • 250 гр маргарин
 • 100 гр шеќер во прав
 • шлаг и малини за декорација

Начин на подготовка:

 1. Се двојат белките од жолчките па се матат пенасто со шеќер, а потоа се додаваат и жолчките, па масло и вода, прашок за пециво и брашно.
 2. Се убаво се меша и се става на плех со брашно, и се пече на 200 степени.
 3. Се топи пудингот со малку млеко и се става шеќер, па се става во млекото да се вари.
 4. Се трга од оган и се лади, па се ставаат маргарин и шеќер во прави пенасто се мати се.
 5. Се додаваат изматен шлаг и сецкани јагоди.
 6. Се става фил на бисквитот, се мати шлаг, се украсува тортата и се ставаат малини.

 

Повеќе десерти на Готви.мк:

Домашен овошен сладолед

Смеса од три состојки: Бомбици, торта или колач

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега