Салата „Од се по нешто” – пролетна идеја за крем салата

Салата „Од се по нешто” – пролетна идеја за крем салата

Направете вкусна салата која освежува, кремава е, посебна и витаминска.

Состојки:

  • 1 китка роткви
  • ½ главици марула
  • 1 дл. јогурт
  • 1 дл. кисела павлака
  • 50 гр. спанаќ
  • 1 лажиче рен
  • сол
  • бибер

Подготовка:

  1. Се сечат ротквите на кругови, се сече и зелената салата и убаво измиениот спанаќ.
  2. Се матат одделно киселата павлака со јогурт, рен и зачини и се меша зеленчукот, се става во сад, а горе дресингот.

Повеќе Готви.мк рецепти:

Мимоза салата во ново руво

Брза крем салата со јогурт

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

 

singlepost_text