Лек за анемија – безбеден и за деца и трудници

Лек за анемија – безбеден и за деца и трудници

Направете си вино од капини, лек за анемија, посебно кога се децата во прашање, трудници и доилки.

Помага и за здравје и имунитет на телото.

Состојки:

  • 5 кг капини
  • 1 кг шеќер

Подготовка и употреба:

  1. Капините се мијат убаво, се чистат и се ситнат. Се ставаат во стаклена тегла, ред капини, па шеќери така додека има и капини и шеќер.
  2. Се остава на сонце шест недели во затворена тегла.
  3. Се процедува со газа и се става во шише, но важно е да не се полни до врв поради тоа што е можно дополнително да врие.
  4. Се чува на ладно место, а се пие пред оброк наутро или навечер пред спиење.

 

Повеќе десерти на Готви.мк:

Домашен овошен сладолед

Смеса од три состојки: Бомбици, торта или колач

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

 

 

 

singlepost_text