Турски погачи за појадок – едноставен рецепт, не може да е поевтин

Турски погачи за појадок – едноставен рецепт, не може да е поевтин

Направете вкусни турски лепињи за појадок.

Ова е рецептот:

Состојки:

  • 1 шолја јогурт
  • брашно
  • сирење
  • масло

 

Подготовка:

  1. Се става јогуртот во сад и се додава малку брашно додека не се добие тесто.
  2. Се прават топчиња како кајсии. Се развлекува секое, па се става сирење и се преклопува тестото.Се пржат во масло.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

singlepost_text