Вака компирот нема да се распадне при варање – додадете го ова

Вака компирот нема да се распадне при варање – додадете го ова

Кога варите компири, кои се омилено јадење на повеќето од нас, има едноставен трик кој треб да го искористите за да не се распаднат и да добијат поубав и посебен вкус.

Имено, во водата во која варите компири, освен сол ставете и малку лимонов сок.

Така компирот ќе биде со посебен вкус и нема да се распадне во тенџерето во кое се вари.

Повеќе вести на Готви.мк:

Млади компири со сенф и пиво

Кремав компир во тепсија

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text