Брз сладолед со јагоди и шлаг

Брз сладолед со јагоди и шлаг

Направете вкусен сладолед од јагоди.Ова е рецептот:

Состојки:

  • 150 мл. млеко 
  • 1 кесе шлаг од јагоди 
  • 2 дл. кисело млеко 
  • 1 шолја шеќер 
  • 1 шолја јагоди

Подготовка:

  1. Се става ладното млеко во шлагот и се мати. 
  2. Се додава кисело млеко, се става шеќер и јагоди. 
  3. Се меша, се заледува и служи. 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

singlepost_text