За највкусни кифли, пици, тесто – со мал трик проверете дали квасецот е свеж

За највкусни кифли, пици, тесто – со мал трик проверете дали квасецот е свеж

Ако сакате да зготвите некое вкусно тесто, кифли, пица, или некој десерт а ви е потребен квасец, лесно ќе проверите дали е свеж, ако се сомневате во тоа.

Трикот е едноставен, треба да исечете мало парченце од квасецот и да го ставите во ладна вода.

Ако исплива на површина е свеж и добар за користење, а спротивно не е свеж и би требало да купите друг.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

 

singlepost_text