Пржени лепчиња со богат фил на посебен начин – домот ќе замириса

Пржени лепчиња со богат фил на посебен начин – домот ќе замириса

Сите сакаме пржени лепчиња, но овие се посебни бидејќи имаат богат фил.
Ова е рецептот:

Состојки:

 • 10 парчиња леб
 • 70 гр. сирење
 • 70 гр. маргарин
 • 70 гр. шунка
 • 100 мл млеко
 • 2-3 јајца
 • ½ шолји брашно

Подготовка:

 1. Се сече шунката на коцки, се рони сирењето и заедно ги ставаме во сад на страна.
 2. Додаваме растопен маргарин, па мешаме.
 3. Со оваа смеса ги премачкуваме парчињата леб, па ги спојуваме две, за да не тече филот.
 4. Ги натапкуваме во млеко, па во изматеи јајца со брашно.
 5. Пржиме на загреано масло од двете страни додека не поруменат.
 6. Затворете ги со чепкалка за да не истечат при пржењето.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

singlepost_text