Посебна цезар салата – нов дресинг кој менува се

Посебна цезар салата – нов дресинг кој менува се

Направете посебна Цезар салата.

Навистина е вкусно, ова е рецептот:

Состојки:

 • 500 гр. пилешко месо
 • зелена салата
 • 200 гр. кашкавал200 гр. мајонез 
 • 2 дл. кисела павлака
 • 1 лимон (сок)
 • 1 лажица масло
 • оригано
 • сол
 • бибер

Подготовка:

 1. Се обарува пилешкото бело месо во солена вода, се сече на коцки и кратко се пржи на масло.
 2. Зелената салата се мие и сече, а кашкавалот се сече на коцки.
 3. Се меша се.
 4. Се прави прелив со мајонезот, павлаката, зачини, сок од лимон и масло.
 5. Се става се во сад и се става дресингот.

Повеќе Готви.мк рецепти:

Мимоза салата во ново руво

Брза крем салата со јогурт

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

 

 

singlepost_text